Sofa-usta i pomysł na Walentynki

Sofa-usta i pomysł na Walentynki

Kanapa w kształcie ust

Sofa w kształcie ust

W nieco surrealistycznym wydaniu – jako bunt przeciwko konwencjom w sztuce, powstało wzornictwo, które do dziś rozkochuje w sobie projektantów. Najbardziej sensualna sztuka użytkowa to Sofa–Usta, stworzona przez Salvadora Dali. Jeśli ten kontrowersyjny surrealista, myślał o miękkości sera camembert tworząc „Miękkie zegary”, trudno nie pokusić się o przypuszczenie… co lub kto zainspirowało go do stworzenia, jakby nie patrzeć walentynkowego dzieła wszech czasów. Słabość do znanych aktorek, a szczególnie tej o imieniu Mae West, okazały się doskonałym uniesieniem twórczości. W pierwszym etapie powstał obraz, stanowiący surrealistyczną wizję portretomieszkania zatytułowany „Twarz Mae West, która może być używana jako surrealistyczne mieszkanie„, na którym USTA prezentowane są jako SOFA.

Surrealistyczne mieszkanie z twarzą Mae West

Gwoli ścisłości – Dali jedynie zwizualizował tę ciekawą koncepcję, gdyż zleceniodawcą realizacji był Edward James (poeta, w jego posiadłości wciąż można zobaczyć trzy oryginalne egzemplarze sofy), który poprosił Salvadora o wykonanie kilka sztuk sof-ust Mae West. Za ostateczny 'wizual’ sofy (materiał, forma) odpowiadał Dali, szczególną rangę nadając użytej tkaninie, jej kolor nosi nazwę „Shocking Pink” – szokujący róż, z całą pewnością podkręcał zmysłowy wydźwięk projektu.

Pięć niezwykłych sof Salvadora Dali doczekało się tysięcy reprodukcji, kopii i projektów wzorowanych na 'Ustach’. Ukłon w stronę uwodzicielskich projektów Sof-Ust złożył Franco Audrito (Studio 65) tworząc Sofę Bocca czyli USTA. Jednak na rok 1972 przypada wciąż żywa fascynacja Merlin Monroe i to jej osoba stoi za tym właśnie wznowionym projektem.sofa walentynkowa w kształcie ust

Gdzie można zobaczyć sofę-usta?

Pewnie zastanawiacie się gdzie można zobaczyć ten walentynkowy wypoczynek? – otóż Sofa-Usta, znalazła swoje miejsce w muzeum MoMa (Nowy York, Luwr, Mediolan) jako element stałej kolekcji. A ten kto miał przyjemność być w hotelu Sanderson Lodon, również dostrzegł ten niepowtarzalny projekt <3

Podsumowując zawiłą historię jednego wypoczynku, Oscar Tusquets we współpracy z samym Salvadorem stworzył nowy projekt sofy, dedykowany Muzeum Salvadora Dali w hiszpańskim Figuerses. Współpraca przyniosła projekt gotowy do wdrożenia, do przemysłowej produkcji, pozwoliła na to specjalna technologia formowania polietylenu w projekcie. Właśnie ten projekt to jedyna sygnowanego przez artystę Sofa-Usta, wyłączność na dystrybucję posiada firma BD Barcelona. Salwador Dali to Ikona Designu, a sama Sofa–Usta, porównywana jest do takich projektów jak Fotel Joe, słynna wyciskarka cytryn Juicy Salifa. To piękna inspiracja romantycznego wnętrza, które miłością zostanie oprawione na dłużej….

Wyjątkowa sofa w kształcie ust

Wszystkim zakochanym w SZTUCE DESIGNU gorąco polecamy!!!