Ciasny ale własny – urządzamy niewielki balkon
W samym środku miejskiej dżungli lub po wewnętrznej stronie osiedla. Niewielki balkon to dla mieszkańców miasta idealne miejsce do odpoczynku i złapania promieni słonecznych bez wychodzenia z domu. Najczęściej o niewielkim metrażu i wychodzący wprost z sypialni lub salonu, wymaga dobrego planu. Kompozycja idealna musi zakładać wygodne miejsce przeznaczone na odpoczynek i zielony kącik. Nie zapomnij również o montażu punktu świetlnego, dzięki któremu nawigacja, nawet późno w nocy, będzie prostsza. Osoby, które mogą się poszczycić większą przestrzenią, z pewnością umieszczą na nim wygodny leżak lub montowany na hakach hamak.
Ergonomiczne wyposażenie małego zakątka
Meble balkonowe są stale narażone na działanie wody i światła słonecznego. Posłużą dłużej, jeśli zadbasz przede wszystkim o ich wytrzymałość, porzucając wymarzony design. Piękne, obite eleganckim materiałem, z pewnością wyglądają korzystniej. Niestety, zanieczyszczenie i brud szybko zweryfikują ich przydatność w przestrzeni miejskiej. Trafniejszym pomysłem będzie wykorzystanie mebli z technorattanu, zaimpregnowanego drewna lub lekkiego tworzywa. Balkon powinniśmy również zacienić. Parasol musi być sztywny i osadzony na grubym stelażu. Najbezpieczniej będzie zamontować dodatkowe wsporniki, dzięki którym podczas gwałtownej burzy nie ulegnie uszkodzeniu. Najczęściej podłogę pokrywają płytki, choć nierzadko – w opłakanym stanie. Zamiast drogiej wymiany, rozważ ułożenie niewielkich płyt drewniano-plastikowych, które możesz przykryć sztuczną trawą.
Zamień balkon w przytulny zieleniec
Eleganckie, wysokie lampy stojące, rozstawione na meblach tekstylia i ażurowe moskitiery to elementy, które łagodnie ocieplą i dodadzą przytulności. W Twoim niewielkim zakątku powinno znaleźć się również miejsce na ulubione kwiaty i byliny. Pamiętaj, że wysoka temperatura nie sprzyja hodowaniu wielu gatunków roślin, więc lepiej wyposażyć balkon w odporne trawy, petunie, pelargonie lub uczepy. Są odporne na światło słoneczne i dobrze reagują na dużą ilość wody. W przypadku oberwania chmury lub burzy, nie zgubią kwiatów dzięki czemu posłużą nieco dłużej. Na balkonie możesz ustawić również donice i skrzynki, w których umieścisz wonne zioła lub słabo korzeniące warzywa.
Taras – integralna część domu
Urządzanie i projektowanie tarasu powinno odbywać się wtedy, kiedy architekt buduje makietę Twojego domu. Niestety, najczęściej decydujemy się na dobudowanie tej części kilka lat po wzniesieniu domu. Analogicznie do stylu, w którym stworzyliśmy jego pierwotną część, należy dobrać akcesoria i materiały tak, aby odpowiadały jego wyglądowi. Surowe drewno, szarości i złamana biel to kolory kompatybilne z nowoczesnymi zakątkami. Rustykalny design przestrzeni, bogaty w płodne, gęsto rosnące byliny, powinieneś wykończyć drewnem zaimpregnowanym karmelową bejcą lub w naturalnym kolorze. Lekkości i romantycznej aury doda również wąska ścieżka ułożona z drobnych, obłych kamyczków.
Rozległy taras – okno otwarte na ogród
Zadaszona część ogrodu jest najczęściej przedsionkiem szerszej, bogatej w kwiaty działki. Właśnie dlatego zadbaj o maksymalną użyteczność tarasu. Zadaszony, jest miejscem, w którym możesz spokojnie wypić poranną kawę lub schować się przed deszczem w razie niepogody. W jego wnętrzu powinny znaleźć się meble tarasowe, na których wygodnie spoczną domownicy i ich goście. Zamontuj kinkiety lub oświetlenie ledowe w stropie i postaw kilka dużych donic z kwiatami lub krzewami, które dobrze znoszą cień. Jeśli lubisz spędzać późne wieczory na zewnątrz, koniecznie zawieś duże moskitiery lub zastępujące je gęste firany.