Jodełka francuska – podłoga z duszą

Jodełka francuska – podłoga z duszą

Autor Roble.eu

Jodełka francuska to coraz częściej wybierana przez naszych Klientów podłoga drewniana. Czym charakteryzuje się ta podłoga, w jakich pomieszczeniach warto ją zastosować i jakie warianty wymiarowe możemy wykonać? Na te pytania odpowiadamy w poniższym wpisie.

Jodełka francuska parkiet z tradycją

Skąd wywodzi się ten elegancki wzór podłogi? Klepki przycinane pod kątem 45 stopni i układane w charakterystyczny układ chevron wywodzi się z dworu króla Francji. Franciszek I Walezjusz w XVI wieku zapoczątkował modę na jodłę francuską, którą uznano w europejskich pałacach. W renesansowych i wczesno-barokowych wnętrzach wzór ten zachwycał wszystkich pałacowych gości.

Możni władcy ówczesnych lat przepadali za skomplikowanym i trudnym do wykonania wzorem. Podłogi drewniane wykonywano wówczas ręcznie, a stworzenie jodły chevron wymagało doświadczenia oraz niesamowitej precyzji. Monarchowie doceniali jodełkę francuską przede wszystkim za prestiż, a także elegancki i oryginalny efekt końcowy.

Jodla chevron w tradycyjnym wydaniu.

Charakterystyka jodły francuskiej

Jodełka francuska powstaje z połączenia klepek drewnianych przyciętych pod kątem 45 stopni na krótszych krawędziach. Podłoga o tym wzorze sprawia wrażenie regularnej, smukłej, a jednocześnie dynamicznej. Układ przypominający grota strzały wprowadza do wnętrza zarazem harmonię (regularne kształty), jak i temperament (ostro zakończone formy).

Przyciągająca wzrok jodła francuska przypisywana jest najczęściej do stylu klasycznego. Efektownie prezentuje się jednak w niemal każdym wnętrzu.

Wzór jodełki francuskiej chevron.

Elegancka jodełka chevron we współczesnych domach

Powrót mody na jodełkę francuską nastąpił w ostatnich latach. Wbrew pozorom, jodełka francuska o ekskluzywnym charakterze doskonale współgra z nowoczesnymi wnętrzami. Architekci i klienci wybierają jodełkę chevron zarówno do pomieszczeń mocno stylizowanych, jak również do minimalistycznych.

Ze względu na ułożenie drewna na podłodze pod różnymi kątami, jodła mieni się pięknymi odcieniami w zależności od kąta padania światła i punktu spojrzenia.

Jodełka francuska – jakie wymiary i opcje wykończenia oferujemy?

Nasze parkiety chevron oferujemy przede wszystkim w systemie warstwowym. Połączenie I-klasowej, wodoodpornej sklejki brzozowej i obłogu litego drewna gwarantuje większą stabilność klepek. Jednocześnie system ten można stosować na ogrzewanie podłogowe. Popularne 14mm grubości podłogi, w tym 4mm obłogu litego drewna umożliwia nawet do 3-4 cyklinowań.

Jodły francuskie wykonujemy w szerokościach: 10cm, 12cm, 15cm, a nawet 19cm jak standardową deskę podłogową. Długości klepek w Roble zaczynają się od 50cm a kończą na ponad 85cm, w zależności od ich szerokości.

Powierzchnię deszczułek wykańczamy w lakierze (mat, pół-mat lub połysk), a także twardym wosku olejnym. Możliwości kolorystyczne są u nas wręcz nieograniczone. Standardowo wykonujemy także fazowanie krawędzi i lekką strukturyzację powierzchni. Dzięki tym efektom ewentualne zarysowania na powierzchni drewnianej podłogi nie są tak widoczne, a jodełka dłużej cieszy się „świeżym” wyglądem.

Jodełka francuska dębowa chevron.

Jak produkujemy jodełkę francuską?

Jodełkę chevron produkujemy z drewnianych elementów w postaci mniejszych parkietów bądź desek. Po przycięciu odpowiednich wymiarów, końce przycinamy pod kątem 45 stopni w specjalnej maszynie. To właśnie ze względu na te straty przy przycinaniu klepek oraz cały etap produkcyjny cena jodełki francuskiej jest stosunkowo wyższa od zwykłych desek/parkietów.

Podobnie montaż takiej podłogi wymaga doświadczenia parkieciarza, ale także większego nakładu pracy i czasu.

Zapraszamy także na naszą stronę Roble.