Czas zapomnieć o upałach. Dzięki klimatyzacji dom może być Twoim sprzymierzeńcem w ciepłe dni.

Czas zapomnieć o upałach. Dzięki klimatyzacji dom może być Twoim sprzymierzeńcem w ciepłe dni.

               Czy pobyt w domu w czasie upałów może być zarówno tak miły jak wyjazd na upragniony urlop? Do tej pory mieszkanie podczas upałów kojarzone było z czymś nieprzyjemnym od czego chcemy uciec : do lasu nad wodę gdzieś gdzie żar, który dociera do naszych mieszkań lub domów nie zakłóca nam możliwości odpoczynku, zabawy z dzieckiem czasami nawet pracy.

Dom i mieszkanie miejscem własnego komfortu.

               W dobie nadchodzących wakacji gdzie coraz więcej czasu spędzamy w domu ważne jest żeby klimat w nim panujący sprzyjał codziennym aktywnościom, które w nim wykonujemy.  Warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy wykonując pracę w domu, która w dzisiejszych czasach coraz częściej jest pracą zdalną potrafisz skupić swoje myśli gdy za oknem jak i w domu temperatury osiągają często zawrotne wartości?

Dom to także rodzina. Czy pomyślałeś już jak ciężko uczy i bawi się w nim Twoim dzieciom w wysokich temperaturach? Nie wspominając już o zbliżającej się nocy gdy każdy z nas po dniu spędzonym w pracy czy na zabawie z dziećmi chciałby choć chwilę odpocząć, a jak wiemy sprzyjają temu odpowiednie warunki jak: przewietrzony pokój czy odpowiednia temperatura.

Technologia klimatyzacji – co oferuje rynek?

               Oferuje nam wiele możliwości, które sprawią, że nasz dom stanie się przyjazny w dobie nadchodzących wysokich temperatur. Gama produktów schładzających nasze pomieszczenia jest naprawdę szeroka i często zastanawiamy się jaki produkt wybrać i czy spełni on nasze oczekiwania.  Najbardziej popularne są klimatyzacje ścienne tzw. splity, czyli urządzenia składającego się z dwóch jednostek.  Parownik umieszczony wewnątrz pomieszczenia ochładza powietrze. Natomiast jednostka zewnętrzna składająca się ze sprężarki, skraplacza oraz zaworów przygotowuje czynnik chłodniczy. Klimatyzacja ta oczywiście ma swoje plusy(wydajność) i minusy(koszty instalacji czy ingerencja w budynek). Co jednak jeżeli z różnych względów nie możemy jej zastosować?

Tak, nasz rynek oferuje nam coś więcej. I tu chciałbym zwrócić uwagę na klimatyzacje przenośne, które swoimi zaletami coraz częściej znajdują uznanie w oczach klienta. Na wstępie warto dodać, że klimatyzacje przenośne często mylone są z klimatyzerem lub klimatorem, w których zamiast czynnika chłodzącego stosowana jest woda/lód. Takie rozwiązanie sprawia, że urządzenia mają o wiele mniejszą wydajność w porównaniu do klimatyzatorów przenośnych, a także sporo skutków ubocznych np. dodatkowe nawilżanie powietrza zwiększające wilgotność w pomieszczeniu.

            Dlatego teraz przyjrzymy się tym bardziej klimatyzatorom przenośnym.

               Jak działa klimatyzator przenośny? Firmy opisujące ich działanie często przedstawiają nam szczegółowe opisy ich pracy. Czy takie zagłębianie ważne jest dla klienta, który zwykle nie ma dużo wspólnego z podzespołami takimi jak parownik, skraplacz czy sprężarka skoro i tak wszystkie klimatyzatory wykorzystują podobne rozwiązania?

Często diabeł tkwi w szczegółach o czym zwykle przekonujemy się po zakupie danego urządzenia.

W odróżnieniu od splita, klimatyzator przenośny jest monoblockiem, czyli każda z wymienionych wyżej części znajduje się w jednej zgrabnej obudowie.

Niepodważalną zaletą jest ich mobilność, a więc możemy je przemieszczać pomiędzy pomieszczeniami. Główną zaletą jest jednak wydajne chłodzenie i zapewnianie komfortu w naszym pomieszczeniu. Tu zwykle padają pytania: „ Tak ale one też potrzebują specjalnych warunków na odprowadzenie ciepła z mieszkania”. Zgadza się, klimatyzator przenośny zawsze ma rurę wyprowadzającą ciepłe powietrze. Pamiętajmy jednak, że systemy nie muszą być montowane przez profesjonalne firmy tak jak to zwykle odbywa się przy klimatyzatorach ściennych. Sporo firm oferuje  nowoczesne rozwiązania ułatwiające klientom montaż rury odprowadzającej ciepło.

Jak odprowadzić rurę wyrzutową w klimatyzatorze przenośnym?

Najprostszym i zarazem najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie materiałowych uszczelek okiennych tj. AirStop. Stosuje się podobnie jak moskitierę okienną, z tym że w uszczelce okiennej znajduje się otwór na rurę wyrzutową.

Niedawno na naszym rynku pojawiło się inne rozwiązanie firmy Warmtec (www.warmtec.p), która stworzyła specjalne rozwiązanie w postaci montowanej ramy okiennej z poliwęglanu o nazwie TermoBlock PRO. Rozwiązanie to stara się do minimum uprościć czas potrzebny na zamontowanie urządzenia.

https://www.emultimax.pl/pl/p/Rama-okienna-Warmtec-TermoBlock-PRO/2343 .

Jakie funkcjonalności oferuje nam klimatyzacja przenośna?

Okazuje się że klimatyzacja przenośna to nie tylko chłodzie. Nawet 4 tryby pracy to kolejny atut klimatyzatorów przenośnych. Należą do nich:

-Chłodzenie

-Ogrzewanie

-Osuszanie

-Cyrkulacja

Dostajemy zatem zalety kilku urządzeń w cenie jednego. Nie oszukujmy się część tych funkcji jak ogrzewanie jest zwykle tylko uczciwym uzupełnieniem pracy schładzania i nigdy nie zastąpi nam dobrego grzejnika. Ale zwykle wspomoże pracę innych urządzeń strikte do tego celu przeznaczonych.

Klimatyzator przenośny na balkonie lub tarasie, czy to możliwe?

               Opcja, która ucieszy osoby mieszkające w domach prywatnych a szczególnie lubiące minimalizm w swoim mieszkaniu jest możliwość pracy klimatyzatora na zewnątrz budynku.

Możemy wtedy zaoszczędzić miejsce w naszym pokoju i z łatwością sterować takim urządzeniem za pomocą dedykowanego panela znajdującego się w pomieszczeniu mieszkalnym lub przy pomocy sieci Wi-Fi, z której także możemy skorzystać. Takie rozwiązania oferuje nam np. klimatyzator firmy Dimplex PC35AMB lub Warmtec Morso KP40W / KP53W, które w zależności od wersji mogą współpracować z panelem ControlBox lub z siecią Wi-Fi.

 

Szukasz klimatyzatora – zobacz na co zwrócić uwagę?

               Aby móc w pełni cieszyć się z dobrego klimatu niezależnie od pogody, która znajduje się za oknem trzeba pamiętać, że musimy zakupić odpowiednie urządzenie, które dostarczy nam najlepsze parametry pracy.

               Do ważnych parametrów klimatyzatorów przenośnych zaliczamy

 • wydajność chłodzenia często uzależnioną od mocy danego urządzenia
 • średnie zużycie energii elektrycznej
 • przepływ powietrza jaki może zapewnić klimatyzacja wyrażana w m3/h  
 • zakres regulacji temperatury chłodzenia
 • poziom dźwięku wydawanego przez urządzenie podczas pracy
 • zastosowanie ekologicznych czynników chłodzących np. typ R290
 • możliwość sterowania bezprzewodowego Wi-FI

Wydajność sprawa kluczowa      

Kupując klimatyzację musimy odpowiedzieć sobie jak duże pomieszczenie dany klimatyzator ma obsłużyć. Odpowiedź na to pytanie dostarczy nam wydajność chłodzenia urządzenia. W praktyce wygląda to tak, że zwykle im moc większa tym pomieszczenie, w którym ma być użyta może być większe. Najmocniejsze klimatyzatory potrafią z łatwością ochłodzić pomieszczenia do 60m2.  Dochodząc do sedna sprawy parametrem, który sprawia, że pokój szybko wypełni się bryzą chłodnego powietrza jest przepływ powietrza. Im większy tym zasadniczo szybciej schłodzimy nasze przysłowiowe M.

Ekologiczny czynnik R290

            Biorąc pod uwagę aspekty ekologiczne klimatyzatory z wysokiej półki pracują w klasie energetycznej A, a niektóre nawet w A+ i oparte są na pracy z ekologicznym czynnikiem R290.

Czy klimatyzator przenośny musi być głośny

            Dla osób kupujących klimatyzację ważnym aspektem będzie kultura pracy urządzenia, a co za tym idzie ilość hałasu przez nie generowanego. Tutaj dobrym wynikiem są pomiary pokazujące nam około 55dB. Wiadomo na rynku znajduje się wiele urządzeń, mających ten parametr gorszy ale właśnie to te najlepsze wyodrębnia kultura pracy.

Steruj urządzeniem z każdego miejsca na świecie

            Chcąc ukazać najważniejsze parametry klimatyzatorów nie mógłbym zapomnieć o aspekcie wygody. Tu w najlepszych modelach otrzymujemy specjalne aplikacje pracujące z popularnymi oprogramowaniami komórkowymi dające nam możliwość zdalnego zarządzania naszym sprzętem będąc raptem podpiętym pod internet.

Nie raz zdarza się, że wracasz po pracy lub z wycieczki z rodziną zajeżdżasz do pod dom, wchodzisz do niego, a tam żar bucha jak z pieca hutniczego.

Teraz wyjeżdżając możesz spokojnie uruchomić zdalnie swój klimatyzator i cieszyć się wychłodzonym pomieszczeniem czekającym na Ciebie zmęczonego po pracy.

Jaki klimatyzator wybrać? Zobacz w rankingu na 2020 rok

            Wiele firm na rynku oferuje swoje produkty wszystkie mają wady i zalety. Jedne są droższe inne tańsze. Ale my zawsze szukamy złotego środka.
Jakie klimatyzatory wybrać? Które warte są uwagi?  Który klimatyzator wygrywa w kategorii JAKOŚĆ vs CENA. Poznaj opinie o danym modelu klimatyzatora.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą przenośnych klimatyzatorów na stronie jednego z kilku dostępnych rankingów www.ranking-klimatyzatory.pl

Proponowane klimatyzatory przenośne na sezon 2020.

W proponowanym przeze nas rankingu szczególną uwagę chciałbym zwrócić na kilka modeli klimatyzatorów:

Dla pomieszczeń do 60m2

            Tu warto skierować uwagę na model:

1.Warmtec Morso KP53W

-4 tryby pracy (chłodzenie, ogrzewanie, osuszanie, cyrkulacja)

-klasa energetyczna A

-ekologiczny czynnik R290

-szeroki zakres regulacji temperatury już od 16°C  do 31°C

-możliwość ustawienia w pomieszczeniu jak i na zewnątrz domu

-sterowanie za pomocą sieci WI-FI lub dedykowanego panelu ControlBox

-automatyczne odprowadzanie skroplin  w trybie chłodzenia

            Warmtec w swojej gamie klimatyzatorów posiada także młodszego brata

Morso KP40W cechującego się tymi samymi zaletami jednak przeznaczonego do mniejszych pomieszczeń z racji swojej mniejszej mocy. Jest idealny do 46m2.

Dla pomieszczeń do 40m2

          Modele godne uwagi:

1. Dimplex PC35AMB

4 tryby pracy (chłodzenie, ogrzewanie, osuszanie, cyrkulacja)

 • 3 stopniowa regulacja wentylatora
 • zakres temperatury chłodzenia od 17 °C do 30°C
 • funkcja sleep
 • automatyczne odprowadzanie skroplin w trybie chłodzenia
 • wąska obudowa, którą zmieścisz w wąskich pomieszczeniach
2. Warmtec KP35W:
 • 3 tryby pracy: chłodzenie, osuszanie, cyrkulacja powietrza,
 • wydajny na powierzchni do 40 m2,
 • sterowanie Wi-Fi za pomocą aplikacji Tuya Smart,
 • klasa energetyczna A,
 • ekologiczny czynnik chłodniczy R290,
 • atest PZH,
 • dotykowy panel sterujący,
 • zmywalny filtr powietrza,
 • funkcja swing – regulacja kąta nawiewu,
 • automatyczne odprowadzanie skroplin w trybie chłodzenia,
 • 24-godzinny timer,
 • tryb nocny,
 • pilot zdalnego sterowania,
 • kółka ułatwiające przemieszczanie.

Dla pomieszczeń do 35m2

1.Blaupunkt Moby Blue S1111E

 • 4 tryby pracy,
 • wyświetlacz LED wbudowany w przednią część obudowy,
 • 4 stopniowa regulacja prędkości wentylatora,
 • automatyczne dostosowanie prędkości wentylatora (funkcja AUTO),
 • funkcja SWING czyli wielokierunkowy nawiew umożliwiający równomierne rozprowadzanie powietrza,
 • funkcja „SLEEP” zmniejszająca poziom hałasu np. w nocy,
 • regulacja temperatury w zakresie od 18 °C do 32 °C,
 • system automatycznego odprowadzania skraplającej się wody,
 • automatyczne wykrywanie i wyświetlanie błędów,
 • ekologiczny czynnik chłodniczy R290,
 • filtr powietrza, który może być czyszczony np. pod wodą,
 • pilot zdalnego sterowania.

2.Warmtec Senja KP32W

 • 3 tryby pracy (chłodzenie, osuszanie, cyrkulacja)
 • możliwość sterowania za pomocą Wi-Fi
 • klasa energetyczna A
 • ekologiczny czynnik chłodniczy R290
 • zakres regulacji chłodzenia od 18 °C  do 32 °C
 • automatyczne odprowadzenie skroplin w trybie chłodzenia

3. VACO Arrifana VAC12W

 • 4 tryby pracy (chłodzenie, ogrzewanie, osuszanie, cyrkulacja)
 • 4 stopniowa regulacja prędkości wentylatora
 • funkcja SWING
 • zdalne sterowanie za pomocą telefonu lub tabletu
 • funkcja sleep zmniejszająca poziom hałasu w nocy
 • system automatycznego odprowadzania skraplającej się wody
 • zastosowany ekologiczny czynnik R290

               Zestawienie jest tylko częścią zalet wyżej wymienionych klimatyzatorów. Po więcej informacji zapraszam państwa do rankingu wymienionego powyżej. Znaleźć tam można szczegółowe informacje na temat każdego z modeli.

Zobacz ofertę klimatyzatorów przenośnych w galerii Solvay Park

               Po więcej szczegółowych informacji zapraszamy do stoisko firmy emultimax mieszczącego się w galerii Solvay Park gdzie będą mogli Państwo dowiedzieć się więcej w temacie świata klimatyzacji, a także zakupić produkty opisane w artykule.