Nowoczesne projekty schodów w domu

Nowoczesne projekty schodów w domu

Decydując się na dom piętrowy lub dwupoziomowe mieszkanie, na pewno przyjdzie Ci wybrać rodzaj schodów wewnętrznych, jakie się w nim znajdą. Pamiętaj, że tak praktyczny element może pełnić także funkcje estetyczne i nadać wnętrzom wyjątkowego charakteru. Podpowiadamy, czym kierować się przy doborze właściwego rodzaju, który najlepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu, i prezentujemy nowoczesne projekty schodów. Zainspiruj się i przekonaj się, jak niesamowity efekt możesz uzyskać, stawiając na wyjątkowe modele stopni i poręczy.

Różne rodzaje schodów wewnętrznych: które wybrać?

Nowoczesne projekty szklanych schodów
Wybór odpowiednich schodów do mieszkania to nie lada wyzwanie. Ich najważniejszym zadaniem jest oczywiście łączenie poszczególnych kondygnacji budynku, jednak warto mieć na uwadze także fakt, że jest to na tyle masywny element w domu, że w znacznym stopniu wpływa on na wystrój pomieszczenia. W zależności od tego, jak dużą przestrzenią dysponujesz, możesz zdecydować się na różne rodzaje schodów.
Podstawowym kryterium ich podziału jest konstrukcja. To bardzo ważne już na etapie wykonywania projektu domu, najpóźniej w trakcie budowy. Miej to na uwadze, ponieważ ciężko planować umieszczenie nowoczesnych schodów wewnętrznych, kiedy wszystko inne jest już gotowe. Najczęściej spotykane modele to jednobiegowe, dwubiegowe i trójbiegowe.

Klasyczne schody jednobiegowe

Nowoczesne schody jednobiegowe
Decydując się na proste schody jednobiegowe, powinieneś mieć na uwadze, że nie sprawdzą się one w niewielkich pomieszczeniach. Zajmują sporo miejsca i nadają się do łączenia raczej niskich kondygnacji. Jeśli wybierzesz je do swojego mieszkania, w łatwy sposób możesz nadać im nowoczesny wygląd. Odpowiedni dobór stopni wykonanych z eleganckiego drewna, zestawionych z metalową lub szklaną poręczą sprawi, że Twój dom nabierze świeżego i designerskiego charakteru.

Schody dwubiegowe i trójbiegowe ze szklanym wykończeniem

Drewniane nowoczesne projekty schodów
Tego typu schody doskonale sprawdzają się w przypadku wyższych kondygnacji. Dwubiegowe zajmują stosunkowo niewiele miejsca, trochę więcej musisz poświęcić trójbiegowym. To dobre rozwiązanie zarówno na przestrzeniach otwartych w domu, jak i otoczonych ścianami. Co ważne, wybierając takie schody, można uzyskać wspaniałe efekty. Postaw na nowoczesne projekty uwzględniające zdobione poręcze i boki schodów. Jeśli jesteś zwolennikiem minimalistycznych rozwiązań, możesz także zdecydować się na proste balustrady wykonane z paneli szklanych wykończonych jasnym lub ciemnym drewnem. Zobaczysz, jak ekskluzywne staną się dzięki nim wnętrza Twojego mieszkania.

Nowoczesne projekty schodów – drewniane czy szklane?

Wybierając właściwy rodzaj schodów do swojego mieszkania, zwróć także uwagę na to, by dopasować je do wystroju, w jakim chcesz utrzymać wnętrza. Dobrą alternatywą dla tradycyjnych drewnianych schodów są te odlewane w betonie z drewnianymi nakładkami. Dzięki właściwemu doborowi koloru i rodzaju drewna można uzyskać bardzo stylowy efekt.
Ekskluzywne i nowoczesne projekty schodów
Innym ciekawym pomysłem na nowoczesny projekt schodów są modele szklane. Nazwa jest nieco myląca, ponieważ tego typu schody składają się z metalowej konstrukcji, a to same stopnie i balustrada są wykonane ze szkła. Elementy wsporne mogą być prawie niewidoczne, dzięki czemu schody będą wydawały się bardzo lekkie i niemalże przezroczyste.
A co powiesz na to, żeby połączyć te dwa rozwiązania? Drewniane stopnie i szklane panele podtrzymujące poręcz to efektowne połączenie, które nada wyjątkowo szykownego i eleganckiego charakteru wnętrzom każdego nowoczesnego mieszkania. Zaplanuj schody razem z Rintal. Już niedługo nowy salon w naszej galerii Solvay Wnętrza.