Tanie schody wewnętrzne – przegląd dostępnych rozwiązań (galeria zdjęć)

Tanie schody wewnętrzne – przegląd dostępnych rozwiązań (galeria zdjęć)

Różnice w cenach za schody wewnętrzne potrafią wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jakie modele wziąć pod uwagę przy ograniczonym budżecie? Przedstawiamy najładniejsze, a przy tym tanie schody bazujące na różnych stylach, materiałach oraz rodzajach konstrukcji.

O cenie schodów wewnętrznych decyduje cała masa czynników. To, ile zapłacimy, zależy m.in. od typu schodów, użytych materiałów, liczby i grubości stopni czy rodzaju balustrady. Kluczowe znaczenie ma wielkość schodów oraz niestandardowe elementy konstrukcyjne, jak np. podesty. Na cenę wpływają także dodatki, takie jak m.in. oświetlenie ledowe stopni czy listwy wykończeniowe. Wszystko to razem powoduje, że niektóre modele kosztują kilkadziesiąt, inne kilkanaście tysięcy złotych, a za jeszcze inne zapłacimy zaledwie ułamek tej ceny.

Pytanie, na jakie tanie schody drewniane zwrócić uwagę, gdy dysponujemy niskim budżetem?

Schody wewnątrz domu: galeria rodzajów

Gotowymi schodami prostymi tanimi są modele, które najłatwiej wykonać, czyli proste w układzie jednobiegowym. Więcej zapłacimy, wybierając schody kręte, spiralne, zabiegowe, a także modele z podestem, tzw. spocznikiem. Generalnie im większe schody, tym więcej zużytego materiału, a tym samym odpowiednio wyższa cena.

Fot. Rintal Polska, schody Tala Konstrukcja metalowa malowana proszkowo na kolor czarny. Stopnie z mozaiki bukowej w kolorze natura. Poręcz Weld metalowa malowana proszkowo na kolor czarny. Cena 15,6 tys. zł brutto z montażem.

Schody proste tanie: materiał

Chcąc obniżyć cenę schodów spiralnych tanich, można zdecydować się na modele wykonane z niedrogiego materiału, na przykład z buku klejonego mozaikowo czy stali malowanej proszkowo. Droższą opcją będzie wykończenie stalą nierdzewną, a najdroższą – nowoczesne schody, w których dominuje szkło.

Rintal Polska, schody Trio

Fot. Rintal Polska, schody Trio Konstrukcja metalowa malowana proszkowo na kolor szary. Stopnie z mozaiki bukowej w kolorze bielonym. Poręcz Tube 25 z tralkami metalowymi malowanymi proszkowo na kolor szary. Pochwyt balustrady z mozaiki bukowej w kolorze bielonym. Cena 11,2 tys. zł brutto z montażem.

Zwróć uwagę na stopnie

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę schodów spiralnych tanich jest liczba stopni i materiał użyty na ich wykonanie. Najdroższe są stopnie szklane, następnie metalowe (malowane), a najtańsze drewniane. Poza tym dużo zależy od gatunku drewna. Niskobudżetową opcją będą stopnie z buku klejonego mozaikowo. Najdroższą – z drewna egzotycznego. Znaczenie ma także grubość stopni drewnianych – standardowo wynosi ona 4 cm, ale są modele dywanowe, których stopnie mają 8 cm grubości, przez co są odpowiednio droższe. Tańsze będą ażurowe schody w domu, czyli bez podstopnic.

Rintal Polska, schody Milo

Fot. Rintal Polska, schody Milo Konstrukcja i stopnie z mozaiki bukowej w kolorze bielonym. Poręcz Tube 25 z tralkami metalowymi malowanymi proszkowo na kolor biały. Pochwyt z mozaiki bukowej w kolorze bielonym. Cena 11,5 tys. zł brutto z montażem.

Jaka balustrada?

Im bardziej skomplikowana balustrada, tym za schody zapłacimy więcej. Szukając niskiej ceny, można polecić klasyczne rozwiązania, jak np. tanie schody drewniane z drewnianym pochwytem i metalowymi tralkami. Najdroższe są balustrady z tafli szklanej oraz z wycinanej laserowo blachy.

 

Rintal Polska, schody Mini Plus

Fot. Rintal Polska, schody Mini Plus Konstrukcja metalowa malowana proszkowo na kolor biały. Stopnie z mozaiki bukowej w kolorze natura. Poręcz Tube 25 z tralkami metalowymi malowanymi proszkowo na kolor biały. Pochwyt z mozaiki bukowej w kolorze natura. Cena 6,1 tys. zł brutto z montażem.

Elementy dodatkowe tanich schodów drewnianych

Cenę za schody podnoszą wszelkiego rodzaju elementy dodatkowe, jak np. oświetlenie ledowe stopni, listwy wykończeniowe czy obicie czoła stropu. Istotny jest także rodzaj zabezpieczenia elementów metalowych. Jeżeli zamiast standardowego malowania proszkowego, wybierze się malowanie farbami podnoszącymi ogniotrwałość konstrukcji lub dodatkowe ocynkowanie elementów metalowych przed malowaniem, cena za schody będzie wyższa.

Rintal Polska, schody Knock 06

Fot. Rintal Polska, schody Knock 06 Konstrukcja metalowa malowana proszkowo na kolor czarny. Stopnie z mozaiki bukowej w kolorze bielonym. Poręcz Filo tralki metalowe malowane proszkowo na kolor czarny z relingami ze stali nierdzewnej. Pochwyt z mozaiki bukowej w kolorze bielonym. Cena 12,5 tys. zł brutto z montażem.

Schody spiralne tanio: montaż

Na koniec pozostaje koszt „robocizny”. Najmniej zapłaci się za montaż małych schodów prostych tanich jednobiegowych, który nie powinien trwać dłużej niż kilka godzin. Najwięcej za montaż trudny i wieloetapowy.

Rintal Polska, schody Brick

Fot. Rintal Polska, schody Brick Konstrukcja i stopnie z mozaiki bukowej w kolorze bielonym. Poręcz Tube tralki drewniane malowane na kolor biały. Pochwyt z mozaiki bukowej w kolorze bielonym. Cena 12,7 tys. zł brutto z montażem.

Źródło: Rintal Polska

Zapraszamy do salonu Rintal – I piętro Solvay Park!